4.4.6. Анализа ризика

Анализа ризика један је од обавезних елемената анализе ефеката у складу са Уредбом. С обзиром да се ефекти разматраних опција јавних политика или решења предвиђених прописом не могу увек предвидети са сигурношћу, потребно је спровести и анализу ризика (члан 30. Уредбе).  

Ризици су ситуације у којима је могуће утврдити вероватноћу остваривања неког догађаја. Ризик представља комбинацију вероватноће остваривања неког догађаја и вероватне тежине његових последица. Неизвесност се односи на ситуације за које вероватноћа исхода није позната.  

Анализа ризика је, по правилу, комплексна и разликује се међу областима јавних политика, односно области у којима пропис делује. Сходно принципима предострожности и пропорционалности спроводи се од случаја до случаја. 

Питања која могу помоћи у анализи ризика дата су у Прилогу 10 Уредбе. 

Такође, за пописивање ризика и мера које се предузимају да би се ризици умањили или отклонили, као и за праћење ризика и спроведених мера, можете користити једноставан регистар ризика, који можете преузети овде. 

Једном када су ризици идентификовани и вероватноћа њиховог наступања, као и јачина утицаја на спровођење јавне политике или прописа утврђени, план праћења ризика је најефикасније интегрисати у план за праћење спровођења планског документ или прописа. 

У фази планирања јавне политике или прописа, у циљу разумевања ризика и провере стварних резултата пре доношења коначне одлуке о начину деловања, нека од могућих решења могу бити тестирана кроз пилот-пројекте да би се проверила ефективност изабраних опција или решења у прописима. 

 

Додатни извори

Прилог 10 Уредбе
Пример регистра ризика