6.5.1 Организовање и спровођење јавне расправе
Јавна расправа се организује сходно одредбама Пословника Владе. Одлуку о спровођењу јавне расправе, програм јавне расправе и рок у којем се она спроводи одређује надлежни одбор Владе, на предлог предлагача акта.
Јавна расправа започиње објављивањем јавног позива за учешће у јавној расправи и програма јавне расправе на интернет страници предлагача акта и на порталу еКонсултације. Пословник Владе прописује да јавни позив садржи и информације о образовању и саставу радне групе која је припремила нацрт документа јавне политике и закона, односно предлог акта који је предмет јавне расправе. Међутим, добра пракса је да су те информације доступне већ на почетку израде документа јавне политике и прописа.
Програм јавне расправе обавезно садржи:
- Нацрт, односно предлог акта који је предмет јавне расправе са образложењем и прилозима утврђеним Пословником Владе;
- Рок за спровођење јавне расправе, који не може бити краћи од 20 дана;
- Информације о активностима које се планирају у оквиру јавне расправе (одржавање округлих столова и трибина, место и време њиховог одржавања и др.);
- Начин достављања предлога, сугестија, иницијатива и коментара, као и друге податке значајне за спровођење јавне расправе.
- Предлагач акта може у програму јавне расправе навести и следеће информације:
- Име и податке за контакт са службеником који је задужен за спровођење јавне расправе;
- Информације о циљним групама на које се нацрт, односно предлог акта нарочито односи;
- Преглед питања која су предмет нацрта, односно предлога акта за које надлежни предлагач сматра да заслужују нарочиту пажњу заинтересоване јавности, укључујући питања за која су понуђена алтернативна решења. Ако су у вези с тим питањима рађене додатне анализе (на пример преглед претпостављених користи и ризика у вези с предложеним опцијама), програм јавне расправе треба да садржи и тај документ.
Основни метод спровођења јавне расправе јесте прикупљање предлога, сугестија и коментара који се достављају надлежном предлагачу у писаном облику, било штампаном или електронском. Пословник Владе прописује да је рок за достављање предлога, сугестија и коментара најмање 15 дана од дана објављивања позива за јавну расправу. Међутим, с обзиром да јавна расправа траје најмање 20 дана, добра је пракса да се рок за доставу коментара поклапа с роком трајања јавне расправе.
Други, често коришћени, методи спровођења јавне расправе су округли столови и трибине, који се организују у року утврђеном за спровођење јавне расправе и водећи рачуна о начелу пропорционалности. Округли сто је метод спровођења јавне расправе са циљним групама и представницима стручне јавности, док је трибина јавни догађај којем може да присуствује целокупна заинтересована јавност.