5.1.2. Анализа правног и упоредно правног оквира

Анализа правног оквира подразумева идентификацију релевантних прописа у области, утврђивање надлежности над њиховом применом, утврђивање потпуности њихове примене и активности које је било потребно спровести како би се обезбедила њихова примена.  

Анализа правног оквира треба да помогне у утврђивању потребе за изменама прописа, односно утврђивању постојања проблема у самом пропису или у његовој примени. У другом случају, измена прописа често није потребна, уколико нису спроведене друге активности које обезбеђују његову примену. 

При анализи правног оквира важно је узети у обзир и преузете међународне обавезе. Ово је посебно важно ако се ради о процесу усклађивања са правним оквиром Европске уније. У том случају, потребно је анализирати не само прописе Европске уније већ и анализе и образложења земаља чланица и разумети разлоге за решења која су оне усвојиле у односу на пропис Европске уније.  

Анализа упоредно правног оквира (компаративна анализа) 

У том смислу, анализа правног оквира подразумева, у неким случајевима и компаративно-правну анализу. Преношење (трансплантација) правних института можда није адекватна јер је контекст примене прописа другачији. Зато, ова анализа захтева да се до детаља разуме контекст у којем је неки пропис донесен и у којем ће се спроводити, као и циљеви који ће се његовим спровођењем постићи и ограничења или ризици који су условила одређена решења у пропису.  

Избор правног система с којим ће се поредити наш правни систем је важно питање. Често је избор ограничен познавањем језика или доступношћу текста прописа других земаља. Посебно је важно да се размотре решења у државама са сличном правном традицијом и праксом, али и у овом случају треба разумети контекст примене прописа. 

Важно је разумети и шта се пореди. Често је недовољно да се упореде само закони, већ је потребно размотрити и како се закон примењује у другим земљама. Често постоји значајна разлика у погледу de iure и de facto примене прописа. 

Коначно, питање је како се врши поређење. У пракси се једноставно поређење текста често назива компаративним методом. Функционални метод компарације представља корак даље, тако што се лице које пореди решења усредсређује на заједничке проблеме и правна решења двају система, а не на то да се једноставно укаже на различита решења или правне доктрине. 

Предлог обрасца листе постојећих планских докумената и прописа 

Плански документ, закон или подзаконски акт 

Плански документ, законски или подзаконски акт у „Службеном гласнику” 

Очекивани резултат 

Државна/е институција/е одговорна/е за спровођење 

Улога и задаци институције/а  

Оцена спровођења 

Назив планског документа 

 

 

 

 

 

Наслов закона 

 

 

 

 

 

Наслов подзаконског акта 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Претходна страница 5.1.1. Анализа планског оквира
Следећа страница 5.1.3. Дрво проблема