6.8. Учешће јавности у праћењу спровођења и вредновању учинака документа јавних политика и прописа

Начелом јавности и партнерства, утврђено је да се током израде и спровођења докумената јавних политика и прописа, као и током анализе ефеката и вредновања учинака спровођења тих аката, спроводи транспарентан процес консултација са свим циљним групама и другим заинтересованим странама. У том смислу, консултације током спровођења докумената јавне политике или прописа и током ex-post анализе ефеката њиховог спровођења доприносе да се разумеју стварне последице спровођења по циљне група и друге заинтересоване стране. 

 

Циљ и методи консултација током праћења спровођења, ex-post анализе ефеката и вредновања учинака 

Циљеви консултација у овој фази управљања системом јавних политика повезани су са циљевима праћења спровођења и вредновања учинака јавних политика и прописа кроз: 

  • прикупљање података од циљних група и других заинтересованих страна ради што реалистичнијег утврђивања резултата који се остварују спровођењем документа јавне политике или прописа; 
  • испитивање ставова циљних група и других заинтересованих страна према учинку спроведених мера или примене прописа; 
  • прикупљање сугестија и предлога за побољшање документа јавне политике или прописа, уколико је то потребно. 

Консултације у процесу праћења спровођења су усредсређене на прикупљање података који су директно повезани са утврђеним решењима у пропису, односно са циљевима утврђеним у документу јавне политике и мерама за њихово постизање. Свака мера донета за спровођење документа јавне политике, као и утврђени циљеви имају дефинисане показатеље учинка и циљ консултација током праћења спровођења јесте да се провере квантитативно и квалитативно изражене достигнуте вредности показатеља учинка.  

Консултације у овој фази су усредсређене на оне циљне групе и друге заинтересоване стране које су идентификоване током ex ante анализе ефеката. Уколико детаљна анализа циљних група и других заинтересованих страна није спроведена током припреме документа јавне политике или прописа, то треба урадити пре почетка процеса праћења спровођења и вредновања учинака спровођења тих аката. 

С обзиром да сваки документ јавних политика треба да садржи и план праћења његовог спровођења и вредновања учинака његовог спровођења, ти планови треба да садрже и план консултација које ће се обављати током праћења спровођења и вредновања учинака.  Ако неки показатељ учинка утврђен документом јавних политика налаже да се спроведе анкета, то треба посебно нагласити у плану праћења спровођења и вредновања учинака спровођења тог документа и обезбедити средства за њено спровођење. 

Консултацијама у овој фази, могу се добити и одговори на следећа питања: 

  • Да ли се промена стања у друштву може приписати спровођењу мера предвиђених у документу јавне политике или решењима предвиђеним у пропису, или постоје други фактори који су изазвали промену или који су допринели промени? 
  • Да ли се током спровођења документа јавне политике догодила битна промена у окружењу независно или чак супротно спровођењу тог документа? Одговор на то питање ће битно утицати на обликовање јавне политике и доношење одлука о новом/измењеном документу јавне политике или његовом укидању. 
  • Како је документ јавне политике спроведен? То питање је усмерено на оне циљне групе и заинтересоване стране које имају увид у начин на који органи државне управе спроводе документ јавне политике или пропис (да ли је дошло до институционалног унапређења). 

Методе консултација током праћења спровођења и вредновања учинака 

Један од најчешће коришћених метода јесте панел. Панел је погодан метод пошто окупља исту групу стручњака у различитим фазама управљања системом јавних политика почев од консултација током припреме документа јавне политике или прописа, што значи да исти стручњаци имају увид у проблеме које је требало решити и опције које су разматране у време припреме и могу дати своје виђење ефеката, како предвиђених, тако и непредвиђених, како позитивних, тако и негативних.  

Често коришћени методи консултација током спровођења документа јавне политике или прописа јесу анкета и округли столови.  

Карактеристике, начин организовања, алати и принципи спровођења анкете и округлих столова исти су као и у фази припреме докумената јавних политика или прописа. Провера и продубљивање налаза анкете може се постићи организовањем фокус група. 

Најређе коришћен метод консултација током спровођења и вредновања учинака спровођења докумената јавних политика и прописа јесте прикупљање писаних коментара, изузев када се у процесу вредновања учинака дају препоруке за унапређење јавне политике и корективне мере. Наиме, након што су током вредновања учинака прикупљени и обрађени подаци коришћењем других метода и након што је израђен извештај о вредновању учинака из којег произилазе препоруке за даља побољшања, предлагач акта може затражити од циљних група и других заинтересованих страна да доставе писане коментаре, предлоге и примедбе са истим циљем као и током израде нацрта документа јавне политике или прописа и током јавне расправе, а то је да се побољшају предложена решења или ублаже негативни ефекти примене предложених решења.  

Као и током припреме документа јавне политике, тако и током праћења његовог спровођења и вредновања учинака његовог спровођења пожељно је комбиновати методе консултација.

Додатни извори

Приручник за учешће јавности у планирању, изради и праћењу спровођења јавних политика и прописа