7.1. Доношење прописа и докумената јавних политика

Припрема документа јавне политике или прописа за усвајање на седници Владе дефинисана је Пословником Владе, и Пословником Народне скупштине уколико их доноси Народна скупштина. У складу са Законом о планском систему Републике Србије („Службени гласник РС“ број: 30/18), учесници у планском систему који утврђују јавне политике усвајањем докумената јавних политика јесу Народна скупштина (НСРС), Влада и органи локалне власти у складу са својом надлежношћу (члан 2. став 1. тачка 3). 

Предлагач доставља материјал Влади преко Генералног секретаријата.  

 

Када је нацрт, а када предлог? Закон и остала планска документа које Влада предлаже Народној скупштини и председнику Републике предлагач припрема у облику нацрта. Влада прихвата нацрт планског документа или прописа тако што утврђује предлог планског документа или прописа, који потом упућује Народној скупштини или председнику Републике. 

Предлагач је обавезан да у припреми закона којим се битно мења уређење неког питања или уређује питање које посебно занима јавност, као и при изради прописа и докумената јавних политика спроведе јавну расправу.  

Нацрт закона и предлог уредбе или одлуке Владе припрема се и доставља Влади у облику правних одредаба са образложењем. Одредбе нацрта закона и предлога уредби морају да садрже и рокове у којима се доносе прописи и други општи акти којима се извршавају закони и уредбе. 

У складу са чланом 46 Пословника владе Републике Србије предлагач прибавља мишљења од Републичког секретаријата за законодавство и Министарства финансија. Предлагач прибавља и мишљење Министарства спољних послова ако се акт тиче односа Републике Србије са иностранством, мишљење Министарства правде ако се актом прописују кривична дела, привредни преступи или прекршаји или ако се њиме установљава или одузима судска надлежност или прописује стварна надлежност судова, као и мишљење Републичког јавног правобранилаштва ако се акт тиче заштите имовинских права и интереса Републике Србије или се њиме стварају уговорне обавезе за Републику Србију. 

Мишљења се прибављају и од органа државне управе са чијим делокругом је повезано питање на које се акт односи. 

Шта чини пропратне акте уз нацрт, односно предлог прописа или документа јавне политике Влади, и како се достављају акти на усвајање Народној скупштини можете погледати овде.

Пре подношења предлога, односно нацрта документа јавних политика, односно нацрта/предлога прописа Влади/НСРС на усвајање, предлагач доставља исти са извештајем о спроведеној анализи ефеката Републичком секретаријату за јавне политике на мишљење.  

Републички секретаријат за јавне политике оцењује потпуност садржаја документа јавне политике и приложеног извештаја о спроведеној анализи ефеката документа јавне политике. Републички секретаријат за јавне политике даје мишљење на анализу ефеката за пропис, али и на сам садржај прописа уколико он изазива негативне ефекте на привреду и друштво, додатно административно оптерећење привреди, или негативне ефекте на животну средину и друге ефекте који се процењују. 

Републички секретаријат за јавне политике такође проверава усаглашеност документа јавне политике или прописа са већ усвојеним документима јавних политика, а посебно планским документима вишег хијерархијског нивоа, и прописима, и ако оцени да је то неопходно, даје предлагачу предлоге за унапређење тог документа или прописа, односно извештаја о спроведеној анализи ефеката.  

Ако предлагач оцени да није потребно спроводити анализу ефеката, дужан је да своју оцену посебно образложи и исту достави на мишљење Републичком секретаријату за јавне политике. Уколико Републички секретаријат за јавне политике оцени да је било потребно спровести исту, дужан је да одмах обавести предлагача о потреби израде и достављања анализе ефеката. 

Предлагачи могу од Републичког секретаријата за јавне политике затражити и претходно мишљење о потреби спровођења и обиму анализе ефеката. 

Приликом давања мишљења Републички секретаријат за јавне политике контролише квалитет акта као и квалитет анализе ефеката која га прати и може дати једну од следећих оцена: анализа ефеката потпуна, анализа ефеката делимична, анализа ефеката недовољна и (непотребно) не треба вршити  анализу ефеката. 

Пре него што предлог односно нацрт документа јавних политика, односно прописа упути Влади/НСРС на усвајање, предлагач је дужан да се изјасни о примедбама, односно o мишљењу Републичког секретаријата за јавне политике у директној сарадњи са овим органом. У допису којим се материјал упућује Влади на усвајање, предлагач образлаже извршено или неизвршено усклађивање са сваком од примедби и сугестија из мишљења Републичког секретаријата за јавне политике. 

Ако предлагач накнадно измени документ јавне политике или пропис друкчије или више него што то налаже усклађивање са мишљењем Републичког секретаријата за законодавство, Министарства финансија и органа државне управе са чијим делокругом је повезано питање на које се документ јавне политике или пропис односи предлагач је дужан је да прибави нова мишљења тих органа.  

„Пут закона“ детаљно је описан на Интернет презентацији Народне скупштине. Графички, поједностављен, приказ овог процеса можете погледати овде. 

 

Додатни извори

Пут закона - детаљно упутство
Пут закона - Графички приказ
Пропратни акти уз нацрте односно предлоге прописа и докумената јавних политика
Пут закона
Нови тест алат - НБС