4.2.4. Показатељи учинка
Показатељи учинка су квантитативни и/или квалитативни параметри који се дефинишу ради праћења степена постизања општих, посебних циљева и резултата мера у планским документима, у односу на почетне вредности тих параметара, односно степена остваривања резултата спровођења прописа.
У садејству са почетним и циљним вредностима користе се да означе релативне односе или позитивне или негативне промене у посматраној појави.
Показатељи учинка могу бити: показатељи ефеката (на нивоу општег циља), показатељи исхода (на нивоу посебних циљева) и показатељи резултата (на нивоу мера јавних политика). Ово су кључни показатељи учинака којима се мери ефикасност и ефективност спровођења јавних политика које су тим документом утврђене.
Сходном применом, у случају израде прописа, показатељи учинка за опште циљеве (показатељи ефеката) и посебне циљеве (показатељи исхода) су обавезни за циљеве који се тим прописима желе остварити.
Уколико се циљеви преузимају из планских докумената вишег реда приоритета у документе нижег реда, односно уколико се при доношењу прописа преузимају циљеви из планских докумената, преузимају се и релевантни показатељи учинка.
Врсте показатеља. Показатељи могу бити квантитативни или квалитативни и изражавају се у форми броја, степена или процента, односа (рацио), обима или дескриптивног описа (на пример: „обим у коме је...”). И једни и други указују на правац промена (смањење или повећање нечега).
Квантитативни показатељи се односе на појаве које могу лако да се броје. Они се изражавају у бројчаној форми – апсолутни бројеви, проценти, стопе или као однос (рацио).
Квалитативни показатељи мере квалитет, мишљење, перцепције, кораке у процесу или статусу. Они могу бити изражени у различитим формама: да/не, извршено/неизвршено, усаглашено са..., квалитет, ниво итд. Та врста показатеља такође, може да се изрази и у нумеричкој форми, бодовима или рангу на утврђеној скали.
Где год је могуће и релевантно настојте да у показатеље уградите елементе родне равноправности.
Какви показатељи треба да буду? (CREAM, RACER)
Као и у случају циљева, и показатеље треба дефинисати на бази јасно дефинисаних критеријума, и кад год је могуће дисагрегирани по полу, старосној структури, или некој другој категорији.
Најчешће коришћени критеријуми су CREAM или RACER критеријуми, чији су елементи представљени ниже:
Како применити критеријуме за утврђивање показатеља погледајте овде.
Пример различитих врста показатеља учинака можете погледати овде.
Пасош показатеља учинка. Један од најчешће коришћених алата за потпуно утврђивање показатеља представља „пасош показатеља”. Садржај и сажето упутство су дати у табели коју можете наћи овде.
Један од обавезних елемената пасоша показатеља учинка јесу и почетна и циљана вредност показатеља у дефинисаном временском периоду. Како се оне утврђују погледајте овде.
Како користити показатеље током планирања, праћења и вредновања учинка?
Главна сврха показатеља јесте да омогуће доносиоцима одлика, онима који спроводе активности, као и свим заинтересованим странама да одреде у којој мери се достижу планирани циљеви и резултати и да за то достигнуће имају потврду.
Показатељи се користе:
- Током планирања да би се боље осмислиле активности и логика интервенције –Утврђивање показатеља је кључни део процеса планирања јавних политика и прописа.
- Током праћења, да би се боље управљало спровођењем мера и активности дефинисаним планским документима или спровођењу решења дефинисаних у прописима
- Током вредновања учинка и током ex-post анализе да покажу степен остварења резултата, како интерно, тако и за све заинтересоване стране, чиме се повећава одговорност за остваривање предвиђених резултата.