5.5. Поређење и избор оптималне опције

Поређење опција (члан 31. Уредбе), односно поређење предности и недостатака сваке разматране опције омогућава да се изабере најбоља опција (члан 32. Уредбе), која ће омогућити да се најефикасније постигну посебни циљеви јавне политике односно циљеви због којих се пропис доноси.

Кораци у овој фази анализе ефеката могу се приказати на следећи начин:

  • утврђују се критеријуми на основу којих се опције пореде (критеријуми се односе на очекиване позитивне и негативне, директне и индиректне ефекте, укључујући и ризике и неизвесности њиховог спровођења);
  • пореде се опције по сваком од утврђених критеријума;
  • утврђују се аргументи за и против сваке опције;
  • издвајају се кључни аргументи за и против сваке опције како би се оне оцениле и рангирале

Како утврдити критеријума за поређење опција?

Критеријуми омогућавају да се између заинтересованих страна и доносилаца одлуке размене информације о разлозима због којих се бира одређена опција.

Пожељно је да се критеријуми одређују на основу претходно утврђених циљева.

Три основна критеријума која су применљива у спровођењу готово сваке анализе ефеката су:

  • Критеријум ефективности (у којој мери опција постиже утврђени циљ);
  • Критеријум ефикасности (у којој мери опција постиже циљ за дати ниво коришћења ресурса);
  • Усклађеност с другим јавним политикама или прописима (у којој мери опција одговара постојећем правцу реформе или колико ограничава избор у другим доменима).

Мултикритеријумска анализа је најједноставнија метода за оцену опција.

Мултикритеријумска анализа омогућава да се оцене опције тако што се узимају у обзир различити критеријуми, како квантитативни, тако и квалитативни, од којих сваки има своју тежину (пондер). Мултикритеријумска анализа је посебно корисна када је тешко квантификовати или монетизовати утицај опција јавних политика. Више о мултикритеријумској анализи можете погледати овде.

Више о томе како да поредите опције и корисне алате можете погледати овде.

Избор оптималне опције

На основу резултата спроведене анализе ефеката могуће је прво формирати листу опција, а затим међу њима одабрати најбољу, односно оптималну опцију, као најбољи начин да се постигне промена и остваре утврђени циљеви. Ако су на листи три опције или више њих, при чему ниједну није могуће елиминисати, све опције подлежу детаљнијој анализи.

Приликом избора најбоље опције треба:

  1. Узети у обзир све позитивне и негативне ефекте сваке опције и међусобно их упоредити, без обзира да ли су њихови ефекти исказани квалитативно, квантитативно или монетарно;
  2. Изнети за сваку опцију аргументе за и против;
  3. Упоредити међусобно опције према сваком од коришћених критеријума;
  4. Приказати кључне закључке о свакој опцији, који се могу користити у извештају о анализи ефеката, односно у одговарајућем документу јавне политике;
  5. Јасно назначити критеријуме и разлоге на основу којих је опција изабрана.

Додатни извори

Како поредити опције?
Мултикритеријумска анализа