6.4.5. Округли сто

Округли сто је метод консултација са академском и стручном јавношћу који помаже у заузимању ставова према кључним питањима која су у вези са планирањем и израдом документа јавне политике или прописа. Тај метод је погодан у следећим корацима спровођења ex-ante анализе ефеката: 

  • анализа постојећег стања; 
  • анализа ефеката опција. 

Циљ ове методе консултација јесте да се постигне консензус или ако консензус није могућ, да се постигне већинска сагласност о питањима која су предмет ex-ante анализе ефеката. Формат одржавања овог метода консултација симболички указује на равноправност свих учесника и његову консензуалну природу (креирање ситуације у којој „сви добијају”).  

Једна од предности методе округлог стола је што омогућава учешће стручњака у разним фазама планирања докумената јавних политика и прописа. Са друге стране, постоји тенденција да се на округли сто превасходно зову представници универзитета и стручних институција са седиштем у главном граду или стручњаци које фаворизује организатор округлог стола, што може изазвати недостатак репрезентативности међу учесницима. 

Кораци у спровођењу консултација путем округлог стола подразумевају: 

 

Дефинисање циља и дневног реда округлог стола. Општи циљ одржавања округлог стола јесте да се кроз дискусију и супротстављање мишљења, ставова и идеја (а не људи) прикупе информације од квалификованих учесника консултација. Да би се водила продуктивна расправа, потребно је прецизно утврдити циљ одржавања округлог стола (шта се од њега очекује), кораке у спровођењу анализе ефеката поводом којих се организује округли сто, оквирне приступе и оквирна питања за проблем, односно предлог који је предмет дискусије на округлом столу.   

При одабиру учесника округлог стола саветује се комбиновање учесника са академским и практичним искуством у вези с предметом округлог стола, о њиховој регионалној и полној заступљености и другим социо-економским факторима. Број учесника округлог стола би требало да буде између 10 и 12.  

Округли сто не би требало да траје дуже од 180 минута.  

 

Вредновање учинка округлог стола. Одвојите на крају догађаја 5–10 минута за вредновање учинка округлог стола како би учесници попунили упитник у коме се налазе питања, као што су: Који аспекти округлог стола су били најкориснији? Да ли постоје друге теме о којима бисте дискутовали? Оцените организацију у смислу места, модерирања, дужине и укључивања учесника. 

О овој и другим методама консултација можете сазнати више у Приручнику за учешће јавности у планирању, изради и праћењу спровођења јавних политика и прописа. 

Следећа страница 6.4.6. Панел