6.4.7. Прикупљање писаних коментара

Прикупљање писаних коментара је квалитативни метод консултација којем је циљ прикупљање мишљења и сугестија од циљних група и других заинтересованих страна како би се проверио, односно побољшао предлог основних решења за израду нацрта прописа или документа јавне политике. Услов да се успешно прикупе употребљиви коментари и да се могу накнадно анализирати јесте да постоји утврђен нацрт извештаја о анализи ефеката, предлог могућих опција или решења. У супротном, разноликост примљених коментара, њихов опсег и обим могу умањити употребну вредност информација које су на тај начин прибављене. Пожељно је дати и образложење предложених решења у документу јавне политике или пропису, које може помоћи циљним групама и другим заинтересованим странама да разумеју разлоге због којих је покренута процедура израде/измене прописа или документа јавне политике, као и суштину предложених решења. 

Писани коментари, сугестије и предлози превасходно се прикупљају путем платформе еКонсултације, и тиме је целокупна заинтересована јавност у могућности да поднесе коментар. 

Кораци у спровођењу консултација прикупљањем писаних коментара подразумевају: 

Циљ прикупљања писаних коментара јесте да се о предлогу документа јавне политике или нацрту прописа прикупе подаци, ставови, мишљења или предлози у писаној форми ради побољшања тих аката. 

Објављивање почетка прикупљања писаних коментара врши се преко интернет странице предлагача, а уколико је предлагач орган државне управе, и на Порталу еКонсултације. Корисно је објавити пратећи материјал (студије, истраживања, пилот-пројекте) који дају различито становиште. Такође, важно је да материјал не буде преобиман и да буде написан разумљивим језиком за мање стручну популацију чији се коментари очекују. 

Будући да је реч, у највећем броју случајева, о онлајн консултацијама, није довољно само објавити почетак прикупљања писаних коментара на интернет страници еКонсултације и страници институције која их спроводи већ треба обезбедити да што већи број представника циљних група и заинтересоване јавности буде обавештен да може послати коментаре, мишљења и сугестије. То је могуће постићи како обавештењима на традиционалним медијима, тако и на друштвеним мрежама или тако што ће се директно представницима циљних група и заинтересованих страна послати поруке. 

Прикупљање писаних коментара може се спроводити и писаним путем, односно у штампаној форми или електронском поштом на адресу предлагача назначену у позиву на прикупљање писаних коментара. 

Потврда пријема коментара. Поверење грађана и јавности је изузетно важно, посебно када је реч о консултацијама, стога треба, уз изразе захвалности учесницима консултација за посвећено време и интересовање, послати и потврду о пријему коментара како би они били сигурни да је њихов коментар примљен и да ће га неко узети у разматрање. 

Прикупљање писаних коментара је јефтин метод консултација – мишљења се прибављају електронским путем. Међутим, пошто интернет није свима доступан, треба водити рачуна о томе да ли сви чланови циљних група и дугих заинтересованих страна имају приступ интернету или да имају могућност да писане коментаре доставе предлагачу у штампаној форми. 

Ова метода може да захтева доста времена за анализу прикупљених коментара – ако је достављен велик број коментара. Међутим, имајући у виду уско дефинисан предмет консултација (предлог основних решења, односно полазних основа), овај ризик није велики.  

Употреба стручне терминологије може утицати на степен разумевања предлога међу циљним групама и другим заинтересованим странама, што се може превазићи тако што ће им се дати образложење које је написано једноставним, лако разумљивим језиком. 

Објава информације о резултатима консултација је обавезна. Информацију о спроведеним консултацијама и њиховим резултатима предлагач објављује на својој интернет страници, а уколико је предлагач орган државне управе и на Порталу еКонсултације, у року од 15 дана од завршетка консултација. 

О овој и другим методама консултација можете сазнати више у Приручнику за учешће јавности у планирању, изради и праћењу спровођења јавних политика и прописа.