6.4.8. Како квантификовати резултат квалитативног истраживања?

Анкета, или упитник, је квантитативни метод консултација и најчешће се спроводи помоћу упитника са затвореним питањима. Сваки одговор се броји и врло је лако извршити анализу прикупљених података. 

Међутим, код квалитативних метода, којима се прикупљају подаци о ставовима и мишљењима испитаника то није увек случај.  

Један од начина да се квантификују резултати квалитативног истраживања је коришћење Ликер скале, која омогућава да се квалитативни податак претвори у нумеричку вредност стандардизацијом понуђеног одговора. 

Вероватно сте били у прилици да учествујете у анкети у којој су вам на нека питања понуђени одговори у рангу од „врло сам задовољан” до „врло сам незадовољан”. То су примери употребе Ликерт скале. 

Ликерт скала најчешће садржи низ изјава од једног ка другом екстрему: врло задовољан, задовољан, индиферентан (нити задовољан нити незадовољан), незадовољан и врло незадовољан. Варијација на ову основну Ликерт скалу има неколико. Поред тога што могу мерити и сагласност (од „у потпуности се слажем” до „у потпуности се не слажем”), може се користити и за утврђивање бихевиоралних последица неке промене (од „веома је вероватно да хоћу” до „сигурно нећу”… променити своје понашање након увођења мере). Варијације Ликерт скале такође постоје и када је број елемената скале у питању, односно број понуђених одговора од једног екстрема до другог. 

 

Када то предмет истраживања дозвољава, могуће је спровести анкету коришћењем Ликерт скале, што у великој мери олакшава интерпретацију квалитативних података. 

Следећа страница 6.5. Јавна расправа

Често постављана питања

У наставку можете пронаћи одговоре на најчешће постављена питања.

Није обавезно али се свакако препоручује. Избор методе консултација зависи од врсте информација које желимо прикупити као и од састава и разнородности припадника циљних група и других заинтересованих страна. Такође, избор метода консултација зависи и од фазе у којој се налазимо у изради документа јавне политике или прописа. Минимум је, да надлежни орган у процесу израде прописа или документа јавне политике спроведе прикупљање коментара путем портала еКонсултације у временском периоду који не треба да буде краћи од седам радних дана. О прикладности појединих метода консултација у фазама израде, спровођења и праћења спровођења јавних политика или прописа, као и начину на који се поједине методе спроводе погледајте у Приручнику за учешће јавности у планирању, изради и праћењу спровођења јавних политика и прописа.