8.1. Шта је праћење?

Праћење је процес прикупљања и анализе података током спровођења докумената јавних политика, односно мера, или прописа и решења која су њима прописана, како би се утврдило да ли се остварују утврђени циљеви, као и да ли се предвиђене мере и активности спроводе по плану и ефикасно.

Праћење спровођења треба да нам покаже да ли смо на правом путу ка остваривању дефинисаних циљева, односно:

- да ли се активности спроводе планираном динамиком и уз планирани ниво употребе ресурса;

- да ли се вредности показатеља учинака крећу у правцу дефинисаних циљних вредности и да ли се вредности показатеља мењају предвиђеном брзином;

- да ли је потребно спровести одређена прилагођавања јавне политике и прописа, или предузети корективе и додатне активности, како би се постигли жељени резултати.

Крајњи циљ праћења спровођења је правовремено доношење одлука, на основу прикупљених података и њиховог тумачења, којима би се побољшали резултати спровођења документа јавне политике или прописа, односно активности органа јавне управе, боље искористили ресурси и евентуално изменила јавна политика или пропис у току спровођења.

Ради благовременог прикупљања свих података, потребно је успоставити систем праћења који треба да омогући добијање одговора на следећа питања:

- Које податке треба прикупити? Које податке треба прикупити, анализирати и користити за извештавање, како би се одговарајућим субјектима омогућило ефикасно управљање спровођењем јавних политика?

- Када и како се подаци прикупљају? Када се „пасошем показатеља” и акционим плановима утврди који подаци и чињенице су потребни за израчунавање показатеља учинка, потребно је пажљиво размотрити колико је времена потребно за прикупљање података и у којем временском периоду ће се извештавати о спровођењу. Посебно треба водити рачуна о показатељима које прикупљају и објављују међународне институције, као и Републички завод за статистику, фреквенцији објављивања, као и периоде на које се подаци односе. Да ли постоји други сет релевантних података који се прикупљају уз мање трошкове и једноставније?

- Ко прикупља податке и од кога? Мора се одредити одговорно лице за прикупљање података, као и лица одговорна за пружање (обезбеђење) података. Да ли су извори података поуздани?

Праћење обезбеђује серије података који поуздано показују шта се дешавало током спровођења планског документа или прописа.

Предмет праћења, институционални и временски оквир, као и потребни ресурси за праћење морају бити јасно утврђени у планском документу и о томе треба водити рачуна још у процесу планирања и припреме документа. Такође, приликом анализе ефеката прописа треба обратити пажњу на људске и друге ресурсе потребне за спровођење прописа, нарочито када су у питању знања и вештине као и информациони системи потребни за примену прописа. Као један од завршних корака у ex-ante анализи ефеката предвиђена је и процена ресурса неопходних за спровођење и праћење спровођења јавних политика, односно прописа.

Уколико при изради документа јавне политике или прописа није обавезно приложити Извештаја о спроведеној анализи ефеката, потребно је да надлежни предлагачи прописа утврде начин на који ће спроводити праћење и извештавање. Праћење спровођења и извештавање о спровођењу докумената јавних политика дефинисано је Законом о планском систему.