3.3. Шта је анализа ефеката?
Aнализа ефеката (енгл. impact assessment или impact analysis) je систематичан и аналитички процес током ког се:
- јасно идентификују проблеми, њихови узроци и последице, као и потребе за државном интервенцијом и циљеви који се њоме желе остварити;
- разматрају опције којима се проблем може решити/умањити;
- детаљно разматрају ефекти различитих опција јавне политике, односно прописа.
Закон о планском систему и Уредба дефинишу анализу ефеката као аналитички процес, заснован на релевантним чињеницама, подацима и информацијама, који се спроводи током планирања, формулисања и усвајања јавних политика и прописа, у циљу сагледавања промене коју треба постићи, њених елемената и узрочно-последичних веза између њих и избора оптималних мера за постизање циљева јавних политика (ex-ante анализа ефеката), као и током и након спровођења већ усвојених јавних политика и прописа, у циљу вредновања учинака, преиспитивања и унапређења тих јавних политика, односно прописа (ex-post анализа ефеката).
Ex-ante анализа ефеката je процес који помаже доносиоцима одлука да у потпуности разумеју последице које ће одређене интервенције државе (мере јавних политика) односно прописи имати у будућности. Ex-ante анализа ефеката:
- Спроводи се од најраније фазе планирања и формулисања јавне политике и/или израде и доношења документа јавне политике и прописа у складу са Законом о планском систему;
- Анализира постојеће стање, утврђује постојање проблема и промене која се жели постићи као и узроке и последице постојећег проблема;
- Разматра потенцијалне, како позитивне, тако и негативне директне и индиректне ефекте које могу произвести разматране мере јавне политике и/или решења у пропису.
Ex-post анализа ефеката је процес праћења спровођења и анализирања стварних ефеката јавних политика и прописа. Ex-post анализа ефеката:
- Утврђује шта је спроведено, као и да ли су мере, односно решења у прописима спроведени на ефикасан начин,;
- Утврђује да ли су циљеви јавне политике односно прописа постигнути;
- разматра стварне позитивне и негативне, директне или индиректне ефекте које су јавне политике или прописи проузроковали;
- утврђује потребу да се предузму додатне и/или корективне мере како би се отклонили узроци проблема који се јављају у спровођењу јавне политике и/или прописа;
- Обезбеђује податке и информације које се користе у процесу ex-ante анализе ефеката јавних политика и прописа у наредном циклусу планирања.
Анализа ефеката је процес који чини скуп повезаних корака а који резултира извештајем о спроведеној анализи ефеката, било да се ради о анализи ефеката јавних политика или прописа, или се ради о ex-ante или ex-post анализи.
О односу анализе ефеката јавних политика и анализи ефеката прописа можете погледати у приложеним додатним ресурсима.
Често постављана питања
У наставку можете пронаћи одговоре на најчешће постављена питања.
Орган у чијој је надлежности праћење спровођења документа јавне политике спроводи ex-post анализу ефеката тако што: прати промене приоритетних циљева развоја и других приоритетних циљева Владе, прати промене посебних циљева из докумената јавних политика вишег ранга, прати и контролише ефекте мера из докумената јавних политика и даје препоруке за израду нацрта, односно предлог измене документа јавне политике ако утврди да постоји потреба за усклађивањем документа јавне политике са приоритетним циљевима развоја и другим приоритетним циљевима развоја и/или посебним циљевима из докумената јавних политика вишег ранга или за изменом мера предвиђених документом јавне политике.
Приликом разматрања које ефекте мера и активности предвиђених документима јавних политика разматрати, треба поћи од начела пропорционалности. Наиме, у зависности од области и обухвата мера неће сви ефекти бити присутни, односно неће сви имати исти значај. По правилу, документи ће имати финансијске и економске ефекте, а у зависности од области биће потребно анализирати и друге ефекте, попут социјалних или ефеката по животну средину. Детаљан преглед ефеката по областима дат је у Приручнику за анализу ефеката јавних политика и прописа.
Не постоји јединствен и најбољи приступ коришћењу аналитичких метода/техника којима се спроводи анализа стања. За потребе анализе постојећег стања користи се читав низ инструмената (анализа SWOT, анализа PESTLE, „дрво проблема”, анализа заинтересованих страна, упоредно-правна анализа). Пожељно је прво користити оне инструменте који помажу да се детаљно разуме контекст, односно проблем, односно његови узроци и последице. Након тога могуће је продубити ову анализу како би се боље разумео контекст (анализа заинтересованих страна, упоредно правна анализа). Треба имати на уму да је предуслов за коришћење било ког од представљених инструмената постојање потребних података и информација. Детаљан опис техника дат је у Приручнику за анализу ефеката јавних политика и прописа.