4.1. Корак 1 – Анализа постојећег стања при изради докумената јавних политика

Током почетне фазе анализе ефеката, односно пре него што почне рад на документу јавне политике, треба спровести анализу постојећег стања како би се описао контекст у коме се израђује документ јавне политике (члан 10. Уредбе )dodatni resursi desno

Анализа постојећег стања пружа основне информације за све наредне кораке у процесу анализе ефеката. То подразумева да надлежни орган прати стање у области за коју формулише јавну политику, односно да одреди податке које ће пратити и изради систем за праћење података како би се спровела квалитетна анализа постојећег стања. 

Чему служи анализа стања? 

  • Да се прикупи и анализира што више релевантних података и информација пре почетка израде планског документа или прописа, како би био заснован на чињеницама;
  • Како би се идентификовали проблеми и стекао увид у оно што треба променити;
  • Како би се процениле потребе и очекивања циљних група и других заинтересованих страна и како би се адекватно укључиле у процес планирања;
  • Да би се дефинисали циљеви и идентификовале мере и активности које је неопходно спровести да би се решили идентификовани проблеми и достигла жељена промена. 

Анализа постојећег стања обухвата: 

  • Идентификацију тренутно важећих докумената јавне политике у предметној области;
  • Анализу резултата остварених спровођењем постојећих  релевантних планских докумената и прописа;
  • Анализу међународне праксе и конкурентности и позиције Републике Србије у тој области;
  • Идентификацију основних показатеља учинка који се прате у области за коју се планира јавна политика;
  • Идентификацију проблема који се новим документом јавне политике желе решити. 

Погрешно утврђен проблем доводи, без обзира на каснију анализу, до недовољно доброг или делимичног решења, а у неким случајевима и до резултата супротних жељеним! 

Садржај анализе постојећег стања утврђен је чланом 10. Уредбе, а кључна питања за анализу постојећег стања и правилно дефинисање промене која се предлаже представљени су у Прилогу 2. Уредбе. 

Алати/технике за спровођење анализе стања 

Израда анализе се врши користећи различите технике. Које ће технике/алати бити изабрани зависи од специфичности проблема које треба решити, или промене која се жели постићи, од специфичности институције и осталих актера који учествују у припреми планског документа. 

 

Често постављана питања

У наставку можете пронаћи одговоре на најчешће постављена питања.

Не постоји јединствен и најбољи приступ коришћењу аналитичких метода/техника којима се спроводи анализа стања. За потребе анализе постојећег стања користи се читав низ инструмената (анализа SWOT, анализа PESTLE, „дрво проблема”, анализа заинтересованих страна, упоредно-правна анализа). Пожељно је прво користити оне инструменте који помажу да се детаљно разуме контекст, односно проблем, односно његови узроци и последице. Након тога могуће је продубити ову анализу како би се боље разумео контекст (анализа заинтересованих страна, упоредно правна анализа). Треба имати на уму да је предуслов за коришћење било ког од представљених инструмената постојање потребних података и информација. Детаљан опис техника дат је у Приручнику за анализу ефеката јавних политика и прописа.

Додатни извори

Прилог 2 уредбе
Анализа планског оквира
Анализа правног оквира
PESTLE Анализа
SWOT Анализа
Дрво проблема
Анализа основног сценарија
Упоредно-правна анализа
Анализа циљних група и других заинтересованих страна