5.2. Утврђивање циљева и показатеља учинака при изради прописа

Без јасних циљева није могуће формулисати решења у пропису како би се остварила жељена промена како самим прописом, тако и јавном политиком којој спровођење прописа доприноси. Такође, без добро утврђених циљева и релевантних показатеља учинка, није могуће пратити спровођење прописа и оценити њихове ефекте, односно да ли је дошло до жељених промена.

Најзад, разнородност и неуједначеност циљева између докумената јавних политика и прописа чијим  спровођењем се доприноси јавним политикама, доводи до већег оптерећења у праћењу спровођења и тумачењу резултата.

Често је доношење прописа или њихове измене и допуне предвиђене документима јавних политика. У таквим околностима потребно је преузети или преформулисати циљ прописа у складу са документом јавних политика.

Иако прописи уобичајено имају један или мањи број циљева, сам број зависиће од комплексности и обухвата прописа. Код прописа којима се уређује специфично питање по правилу довољно је формулисати само један циљ. Код сложенијих прописа могуће је формулисати општи циљ, али и више посебних циљева. На пример, код Закона о привредним друштвима, могуће је поред ефикаснијег корпоративног управљања имати и неке друге циљеве попут смањења административних трошкова, развој тржишта капитала, и сл.

Врсте циљева:

  • Општи циљ прописа јесте дугорочан циљ којим се дефинише жељено стање у области у којој тај пропис делује.
  • Посебан циљ прописа јесте циљ дефинисан у односу на одређене субјекте и/или односе у области у којој тај пропис делује, чијим се остварењем стварају предуслови за остваривање општег циља.

Циљеви се дефинишу коришћењем кључних питања из Прилога 3 Уредбе.

Дефинисање жељене промене спроводи се дефинисањем „SMART“ циљева. SMART је акроним настао од почетних слова речи на енглеском језику: Specific, Measurable, Achievable, Realistic и Time-bound

Мерљивост и временска одређеност циљева је утврђена показатељима учинка, односно њиховим базним (baseline), и циљним вредностима које се намеравају остварити (targets) у утврђеном року. Како се утврђују почетне и циљане вредности показатеља учинка можете погледати у додатним ресурсима.

Техника коју можете користити за дефинисање циљева је „Дрво циљева“ за коју се користи претходно израђено „Дрво проблема“. Како се спроводи, као и пример можете погледати овде.

Додатни извори

Хијерархија циљева
Дрво циљева
Показатељи учинка
Критеријуми за утврђивање показатеља учинака
Пасош показатеља учинка
Утврђивање почетне и циљане вредности показатеља учинака
Примери показатеља учинака
Прилог 3 Уредбе - Кључна питања за утврђивање циљева