4.2. Корак 2 – Утврђивање циљева и показатеља учинака
Без јасних циљева немогуће je усмерити мере и активности ка остваривању промене која се жели постићи јавном политиком. Такође, без добро дефинисаних циљева, праћених релевантним показатељима учинка и припадајућим циљним вредностима показатеља, није могуће пратити спровођење јавне политике, односно мера и активности којима се на спроводи и оценити да ли је њихово спровођење довело до жељених исхода и ефеката.
Најзад, разнородност и неуједначеност циљева између докумената јавних политика вишег и оних нижег хијерархијског нивоа, као и између докумената јавних политика и прописа којима се циљеви остварују, доводи до већег оптерећења у праћењу спровођења и тумачењу резултата.
Врсте циљева:
- Општи циљ јавне политике јесте дугорочан циљ којим се дефинише жељено стање на нивоу друштва, у области у којој та политика делује.
- Посебан циљ јавне политике јесте циљ дефинисан у односу на одређене субјекте и/или односе у области у којој та политика делује, чијим се остварењем стварају предуслови за остваривање општег циља
Циљеви се дефинишу коришћењем кључних питања из Прилога 3 Уредбе.
Дефинисање жељене промене спроводи се дефинисањем „SMART“ циљева. SMART је акроним настао од почетних слова речи на енглеском језику: Specific, Measurable, Achievable, Realistic and Time-bound
Мерљивост и временска одређеност циљева је утврђена показатељима учинка, односно њиховим базним (baseline), и циљним вредностима које се намеравају остварити (targets) у утврђеном року.
За документе јавних политика, Закон о планском систему дефинише број и хијерархију циљева:
Општи и посебни циљеви морају бити у складу са дефинисаном визијом. Шта је визија и како се она дефинише погледајте овде.
Техника коју можете користити за дефинисање циљева је „Дрво циљева“ за коју се користи претходно израђено „Дрво проблема“. Како се формира дрво циљева, као и пример можете погледати овде.